پویا کشت
آشنایی با چیزل و دستگاه های خاکورز
  1. صفحه اصلی
  2. /
  3. وبلاگ
  4. /
  5. وبلاگ
  6. /
  7. آشنایی با چیزل و…
آشنایی با چیزل و دستگاه های خاکورز

آشنایی با چیزل و دستگاه های خاکورز

استفاده از چیزل و دستگاه های خاکورز می توانند عملیات شخم زنی را با کیفیت بهتری انجام دهند. نحوه عملکرد آن ها به این صورت است که خاک را به حد معینی برش می دهند و سپس از درون، اقدام به مخلوط کردن خاک می کنند. در این مطلب قصد داریم به معرفی چیزل و دستگاه های خاکورز بپردازیم و مزایای استفاده از آن ها را شرح دهیم.

چیزل و دستگاه های خاکورز

عملکرد چیزل و دستگاه های خاکورز چیست و چه کاری انجام می دهند؟ دستگاه هایی مانند گاوآهن در سال های قبل به منظور شخم زدن خاک مورد استفاده قرار می گرفتند. اما امروزه به دلیل گسترش تکنولوژی و ورود تجهیزات و ادوات مختلف به صنعت کشاورزی، شاهد تولید و بهره مندی از ماشین آلاتی مانند چیزل و دستگاه های خاکورز هستیم. عملکرد این دستگاه مانند گاوآهن نیست. اگر بخواهیم راجع به مکانیزم آن صحبت کنیم باید بگوییم که چیزل خاک را تا حد معینی برش می دهد و سپس از درون، اقدام به مخلوط کردن خاک می کند. با انجام این کار تمام لایه های رطوبتی خاک و املاح آن محفوظ می ماند و هیچ آسیبی به خاک وارد نمی شود. به همین دلیل طبق گفته کارشناسان، استفاده از چیزل کارآیی بهتری دارد و می تواند به حفظ حاصلخیزی خاک کمک کند.

مزایای استفاده از چیزل

استفاده از چیزل و دستگاه های خاکورز باعث می شود تا فرآیند خاکورزی به شیوه مطلوب تری انجام شود. همچنین سرعت انجام آن نیز بیشتر شده و کمک می کند تا لطافت خاک حفظ شود و به دنبال آن بهره وری محصولات کشاورزی افزایش پیدا کند. معمولا زمین های خشک گزینه مناسب تری برای استفاده از چیزل محسوب می شوند. زیرا خاک این زمین ها فشرده تر است. اما می توان از آن در زمین های آبی و دیمی نیز استفاده کرد.

ترکیب بقایای گیاه با خاک

هنگامی که از چیزل استفاده می کنید بقایای گیاه که بر روی سطح خاک قرار دارند با آن ترکیب می شوند و این امر می تواند کیفیت خاک را بهبود دهد. اگر در حوزه کشاورزی دارای اطلاعات هستید به خوبی می دانید که کود سبز چیست و چه فوایدی برای خاک دارد. منظور از کود سبز، کاشت بقولات و برخی از گیاهان سبز می باشد که بعد از رشد، آن را به درون خاک برمی گردانیم و با آن ترکیب می کنیم. به همین دلیل اکسیژن و مواد مغذی موجود در این گیاهان وارد خاک می شود و به حاصلخیزی بیشتر آن کمک می کند. برای برگرداندن کود سبز به درون خاک نیز می توان از چیزل و دستگاه های خاکورز بهره گرفت.

احیای مراتع

برخی از مراتع و چراگاه ها به دلیل چرای بی رویه دام، حاصلخیزی خود را دست می دهند. برای احیای این زمین ها می توان از چیزل استفاده کرد و با برگرداندن بقایای گیاهان به درون خاک، سبب بهبود وضعیت آن شد.

حفظ رطوبت خاک

خاکی که رطوبت خود را از دست داده باشد کیفیت آن به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می کند. این امر می تواند به دلیل عدم استفاده از روش صحیح در شخم زنی به وجود آید. به همین دلیل است که دستگاه هایی مانند چیزل تولید شده اند و توانستند گام مهمی در حفظ کیفیت خاک بردارند. زمین های کشاورزی به عنوان یکی از مهم ترین منابع در کره زمین شناخته می شوند. زیرا می توانند مواد غذایی مورد نیاز بشر را پرورش دهند. اگر نسبت به این بخش از محیط زیست بی توجه باشیم قطعا عواقب منفی آن بر عهده خودمان خواهد بود.

از بین بردن لارو و تخم حشرات

وجود لارو و تخم حشرات می تواند سبب تغذیه آن ها از مواد مغذی موجود در خاک شود و این موضوع سبب می شود تا مواد مغذی به میزان کافی به گیاه نرسد و رشد آن را تحت تاثیر قرار دهد. استفاده از چیزل و دستگاه های خاکورز موجب می شود تا لاروها و انواع تخم حشرات که در خاک زندگی می کنند از بین بروند و زمین برای کشت بعدی آماده شود.

آیا چیزل توانسته جای گاوآهن را بگیرد؟

یکی از معایبی که گاوآهن داشت، شکاف خاک بود. اما چیزل خاک را شکاف نمی دهد بلکه تا عمق مشخصی وارد خاک می شود و آن را برش می دهد. به همین دلیل از مرده شدن خاک و خشک شدن آن جلوگیری می کند. همچنین قادر به روی سطح آوردن علف های هرز و سنگ ریزه ها خواهد بود. بهتر است از چیزل در زمین های مرطوب مانند آبی و دیمی استفاده نشود. زیرا این دستگاه برای خاک های فشرده طراحی شده است. هر چقدر میزان تراکم و فشردگی خاک بیشتر باشد عملکرد چیزل در آن بهتر خواهد بود.

منظور از سله ، همان کلوخ ها و خاک های سفت می باشند. چیزل ها قادر به شکستن آن ها می باشند و قدرت نفوذپذیری آب را بیشتر می کنند. وجود سله ها اجازه نمی دهد تا آب به میزان کافی به ریشه گیاه دسترسی پیدا کند و همین مساله باعث اختلال در رشد آن خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *